Esko Kiviranta- Edustajasi Eduskunnassa -

ESKO KIVIRANTA - Talous- ja veroasiantuntija

Esko Kiviranta
  • MTK:n tutkimusosaston tutkija 1973-75 ja vero-osaston lakimies 1980-1985
  • OKO:n erikoislainaosaston rahoitusjaoston jaostopäällikkö 1986-1989 ja maa- ja metsätalousosaston osastopäällikkö 1989-1991
  • MTK:n vero-osaston johtaja 1991-1995 sekä vero- ja rahoitusryhmän johtaja 1995-2003

Eduskunnan jäsen 19.3.2003-

  • Puhemiesneuvosto 03.04.2007-02.05.2007, 5.5.2015-9.6.2015
  • Maa- ja metsätalousvaliokunta, jäsen 02.04.2003-20.03.2007, pj 03.04.2007-02.05.2007, jäsen 3.5.2011-30.6.2011
  • Talousvaliokunta, jäsen 29.04.2003-20.03.2007, varajäsen 03.04.2007-02.05.2007, varajäsen 5.5.2015-9.6.2015
  • Valtiovarainvaliokunta, varajäsen 17.09.2003-20.03.2007 ja 03.04.2007-02.05.2007, jäsen 03.05.2007-20.4.2011, 30.6.2011-22.4.2015 ja 9.6.2015-
    • Verojaosto, varsinainen jäsen 23.09.2003-20.03.2007, 04.05.2007-20.4.2011 ja 1.9.2011-22.4.2015
    • Sivistys- ja tiedejaosto, varsinainen jäsen 1.9.2011-22.4.2015
    • Hallinto- ja tarkastusjaosto, varsinainen jäsen 23.09.2003-20.03.2007
  • Tarkastusvaliokunta, jäsen 9.6.2015-
  • Tulevaisuusvaliokunta, jäsen 03.04.2007-02.05.2007, varajäsen 3.5.2011-30.6.2011
  • Perustuslakivaliokunta, varajäsen 02.04.2003-20.03.2007, jäsen 03.05.2007-20.4.2011
  • Lakivaliokunta, varajäsen 30.6.2011-22.4.2015
  • Suuri valiokunta, varajäsen 22.9.2009-20.9.2010, jäsen 21.9.2010-20.4.2011, 3.5.2011-30.6.2011
  • Hallintovaliokunta, pj 5.5.2015-9.6.2015
  • Puolustusvaliokunta, jäsen 5.5.2015-9.6.2015
  • Valtakunnanoikeuden jäsen 1.1.2008-
  • Suomen Pankin tilintarkastajat puheenjohtaja 19.9.2011-22.4.2015, jäsen 01.01.2004-20.4.2011, 30.6.2011-18.9.2011, 16.6.2015-
  • Sitran tilintarkastajat puheenjohtaja 19.9.2011-22.4.2015, jäsen 01.01.2004-22.4.2015, 30.6.2011-18.9.2011, 16.6.2015-
  • Valtion vakuusrahaston tilintarkastajat 01.01.2005-31.12.2014, puheenjohtaja 20.3.2013-31.12.2014
Varsinais-Suomen vaalipiiri